
Raahentienoon Golf avattiin viime viikon keskiviikkona ja jo avauspäivän ehtoona iskettiin kauden ensimmäinen hole in one. Asialla oli seuran moninkertainen mestari ja RTG:n ykköspelaaja Jan Aho, joka toimitti pallon tiiboksista reikään väylällä 13.
Aho kavereineen pelasi takatiiltä, joten pallo matkusti reilut 160 metriä.
Aho oli suorituksesta silminnähden mielissään. Hole in one ei ole mestarismiehellekään jokapäiväistä, eikä edes jokavuotista herkkua.
”Rauta 6 ja 161 metriä. Sattui oikeasti hyvä lyönti. Ei nähty, että meni kuppiin. Pelattiin takatiiltä ja lippu oli bunkkerin ja puun takana. Griinillä kun ei näkynyt palloa kävin lopulta kurkkaamassa, että onko reiässä ja sieltähän se Taylor Made otti minut vastaan. Holikka oli toinen laatuaan. Viimeksi löin 12 vuotta sitten, eli ihan hyvä aloitus kauteen, reissun päältä viikonloppuna tavoitettu Aho kommentoi.
